01.10.2024







Projekt VMPC:


Badania nad funkcją VMPC i problemem matematycznym "czy P=NP?"
pieknafunkcja.pl



Aplikacja do szyfrowania danych VMPCrypt
szyfrowanie.com



Gra Permutu na bazie funkcji VMPC
permutu.pl







Zobacz także:


Gra komputerowa Urban



Multimedialne kursy do nauki języka angielskiego
ADL Publishing




Bartosz Żółtak - o mnie

Lista publikacji



Podstawowe informacje:

mgr inż. Bartosz Żółtak, urodzony 12.01.1979.

Absolwent studiów dziennych na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej (2003).

  • W 1998 odkryłem funkcję jednokierunkową VMPC, którą w 2004 opublikowałem na międzynarodowej konferencji kryptograficznej FSE. Prace badawcze nad funkcją VMPC prowadzę do dziś.
  • W 2004 ukończyłem prace nad pierwszą wersją aplikacji do szyfrowania danych VMPCrypt (wówczas pod nazwą VMPC Data Security, później VMPC Security). Prace nad rozwojem i kolejnymi wersjami VMPCrypta prowadzę do dziś.
  • W 2012 ukończyłem prace nad nowym algorytmem kryptograficznym VMPC-R, służącym zarówno do szyfrowania jak i do generowania liczb pseudolosowych.
  • W 2013 ukończyłem kilkuletnią pracę nad stworzeniem gry Permutu. Zasady gry w Permutu wywodzą się bezpośrednio z funkcji jednokierunkowej VMPC, a dokładniej - są ilustracją procesu odwracania funkcji.

Publikacje naukowe:

Jestem autorem pracy naukowej "VMPC One-Way Function and Stream Cipher" ("Funkcja jednokierunkowa i szyfr strumieniowy VMPC"), którą zaprezentowałem na międzynarodowej konferencji kryptograficznej Fast Software Encryption (FSE 2004) w Indiach. Sponsorem mojego wyjazdu na konferencję była Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezydent Wrocławia. Byłem wówczas pierwszym Polakiem, który opublikował swoją pracę na tej rangi konferencji w kryptologii.

Byłem także autorem wielu innych publikacji na mniejszych konferencjach, seminariach i w magazynach. Tu można znaleźć moją pełną listę publikacji.


Badania nad projektem VMPC:

W 1998 roku odkryłem funkcję jednokierunkową VMPC: f(f(f(x))+1).

Jest to proste przekształcenie permutacji, które jest zaskakująco trudne do odwrócenia. Dlaczego jest to ciekawe? Na świecie nie jest znana żadna funkcja jednokierunkowa - taka, której jednokierunkowość można udowodnić. Czy VMPC ma szansę stać się pierwszą? Ze wszystkich znanych mi kandydatek na funkcję jednokierunkową, VMPC ma zdecydowanie najprostszą strukturę. Czy prostota pomoże w dowiedzeniu jej jednokierunkowości? Gdyby to się udało, rozstrzygnęłoby to wielką zagadkę matematyki, nierozwiązany od dziesięcioleci problem, czy "P=NP?".

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszam na stronę poświęconą funkcji VMPC:
www.pieknafunkcja.pl.

Wykorzystując funkcję VMPC zaprojektowałem algorytm szyfrowania danych - szyfr strumieniowy VMPC (ang. VMPC Stream Cipher). Jest to wydajny, prosty i bezpieczny algorytm szyfrowania danych. Dla szyfru VMPC zaprojektowałem algorytmem zarządzania kluczem (VMPC-KSA) oraz algorytmem uwierzytelnionego szyfrowania (VMPC-MAC). W 2012 dołączył do nich jeszcze jeden zaprojektowany przeze mnie algorytm - VMPC-R (R od "Random" - losowy) - służący do generowania liczb pseudolosowych.

Powstała w ten sposób kompleksowa Technologia Szyfrowania VMPC.

Szczegółową dokumentację technologii szyfrowania VMPC można znaleźć na stronie poświęconej Technologii Szyfrowania VMPC:
www.szyfrowanie.com.

Od roku 2004 do dziś zajmuję się tworzeniem i udoskonalaniem aplikacji do szyfrowania danych VMPCrypt, która wykorzystuje Technologię Szyfrowania VMPC.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie poświęconej aplikacji VMPCrypt:
www.vmpcrypt.pl.

Od 2010 do dziś zajmuję się także nieco nietypowym wykorzystaniem funkcji matematycznej VMPC. Na bazie funkcji stworzyłem grę Permutu. Okazało się bowiem, że gdy bodaj tysięczny raz analizowałem zagadnienie odwracania funkcji VMPC, zauważyłem, że problem odwracania tej funkcji można zilustrować na przedmiotach, jak choćby kamykach. Zamiast kamyków powstały klocki z symbolami w trzech kolorach i razem z nimi - gra Permutu. Od strony logicznej rozgrywka Permutu jest procesem niemal identycznym jak proces odwracania funkcji VMPC.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie poświęconej grze Permutu:
www.permutu.pl.





Moje inne aktywności:

- 2002 - Finalista marketingowego Case Study dla studentów organizowanego przez koncern Procter & Gamble, Sierra Nevada, Hiszpania.

- 2003 - Strategia promowania technologii VMPC zdobyła 3 miejsce w konkursie na najlepszy biznes plan organizowanym przez Wrocławskie Centrum Transferu Technologii.

- 2005 - autor artykułów dotyczących bezpieczeństwa dla magazynu komputerowego CHIP:
  • "Nie do złamania?", numer 10/2005, strony 96-97
  • "Podpis do kosza?", numer 6/2005, strony 100-101
- 2005-2009 - Twórca programu komputerowego do nawigacji po multimedialnych podręcznikach do nauki języka angielskiego napisanych przez moją mamę - Elżbietę Żółtak: wydanych przez ADL Publishing.

- 1995-1997 - Twórca i główny programista gry komputerowej Urban.
O grze można przeczytać i zagrać na stronie:


Moje inne zainteresowania:

ekonomia i finanse, psychologia.





Moje pasje sportowe:


Tenis ziemny - gram od 12 roku życia.

Na początku marzyłem o zostaniu zawodowym tenisistą, ale niestety za późno zacząłem i nie miałem szans. Pasja jednak pozostała i do dziś gram jako amator, także w (amatorskich) turniejach.

W latach 2010 i 2011 zdobyłem tytuł Mistrza Wrocławia w tenisie ziemnym na amatorskich Otwartych Mistrzostwach Wrocławia. Udało mi się także wygrać lub zdobyć medalowe miejsca na kilkudziesięciu innych turniejach. Na co dzień grywam ze znajomymi, a czasami jako sparring partner z zawodnikami.

Zdjęcia z tenisa




Narciarstwo - od 6 roku życia.

Jazdę na nartach uwielbiam. Preferuję mniej modną technikę klasyczną, która daje mi ogromną frajdę podczas jazdy w trudnych warunkach jak np. wąskie nieprzygotowane do jazdy, pokryte muldami przesmyki pod wyciągami. W zawodach nie startuję. Wystartowałem tylko w jednych - mistrzostwach swojego liceum (III LO we Wrocławiu) - które akurat udało mi się wygrać.

Film i zdjęcie z nart






Jazda samochodem i karting.

Czysto amatorsko. Lubię zmagania z prawami fizyki w samochodzie, ale tylko w bezpiecznych miejscach, jak np. opuszczone lotniska. Kilka razy udało mi się też wygrać i zdobyć medalowe miejsca na amatorskich zawodach kartingowych na wrocławskim torze "Le Mans".

Filmy i zdjęcia z jazdy samochodem






Jazda rowerem.

W liceum dojeżdżałem do szkoły codziennie rowerem 11 km tam i drugie tyle z powrotem. Jeździłem też na wycieczki, niektóre z ponad 100km przejechanych jednego dnia. Obecnie jeżdżę rowerem mniej, ale sentyment pozostał :-)

Bartosz Żółtak


Pismo z Kancelarii Prezydenta RP o wsparciu mojego wyjazdu na konferencję FSE


Prezentacja na konferencji FSE - początek


Podczas kłopotów z mikrofonem na pomoc pośpieszył siedzący w pierwszym rzędzie Adi Shamir - współtwórca algorytmu RSA - Rivest-Shamir-Adleman.


Prezentacja na konferencji FSE - w trakcie


Przed Taj Mahal podczas wycieczki na konferencji FSE


Prezentacja podczas konkursu we Wrocławskim Centrum Transferu Technologii (WCTT)


Odbieram nagrodę za zdobycie 3 miejsca w konkursie WCTT


Zdjęcie pamiątkowe z finału
Procter & Gamble Case Study 2002







FSE 2004
Publikacja na konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Kryptologicznych (IACR) FSE 2004


Konferencje Enigma
Publikacje na Krajowej Konferencji Zastosowań Kryptografii Enigma w Warszawie


WCTT
Nagroda Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Wrocławskiej


Software Developer's Journal
Rekomendowany projekt magazynu Software Developer's Journal


Copyright © 1999-2022 by Bartosz Żółtak
Aktualizacja: 01.10.2024