03.02.2018Projekt VMPC:


Badania nad funkcją VMPC i problemem matematycznym "czy P=NP?"
pieknafunkcja.plAplikacja do szyfrowania danych VMPCrypt
szyfrowanie.comGra Permutu na bazie funkcji VMPC
permutu.plZobacz także:


Gra komputerowa UrbanMultimedialne kursy do nauki języka angielskiego
ADL Publishing
Aktualności projektu VMPC03.02.2018. Rok 2017 upłynął pod znakiem walki z kilkoma elementami, które znacznie przeciągnęły się w czasie. Na szczęście walka zakończyła się sukcesem (mój poprzedni wpis z grudnia 2017). Mam nadzieję, że 2018 upłynie pod znakiem zbierania tego efektów. Na razie zaczęło się dobrze.

Pozytywne jest, że dzięki temu przeciągnięciu nabrałem świeższego spojrzenia na pozostałe elementy pracy, którymi nie zajmowałem się przez dużą część 2017. Mam na nie teraz trochę takiego spojrzenia, jakbym był recenzentem, a nie tylko autorem.

Jednocześnie szukam najlepszego sposobu na wkomponowanie wyników z kartki "36" (głównego wyniku pracy w 2017) na czysto. I jednocześnie rozpocząłem dalsze analizy rozkładu prawdopodobieństwa, opisanego tu 10.10.2017. Muszę zgłębić, jak wiele rozkład ten ma wspólnego z funkcją VMPC. W optymistycznej wersji uda się zasymulować generowanie wartości funkcji VMPC bez użycia wzoru funkcji. Jedynie przy pomocy generatora pseudolosowych permutacji wg tego rozkładu. No, wg trochę zmodyfikowanej jego postaci. Nie ma to fundamentalnego znaczenia dla dowodu, ale nie potrafię się powstrzymać, aby tego nie zgłębić. Może to bowiem dać jeszcze więcej szerokiego rozumienia, czym jest funkcja VMPC.

Na drodze do tego celu natrafiłem małą ciekawostkę. Okazało się, że prowadzi to trochę pośrednią drogą do ciągu Fibonacciego, a jeszcze dokładniej, do "złotego podziału", czyli "magicznej" liczby 1,618... Często pojawia się ona w przyrodzie, muzyce, estetyce. Ma wiele definicji, a jest to po prostu taki dobór dwóch liczb, że gdy podzielimy liczbę większą przez mniejszą to uzyskamy taki sam wynik, jak po podzieleniu sumy tych dwóch liczb przez liczbę większą. Przykładowo - osoby, które czytają to na monitorze o proporcji obrazu 16:10 (np. w rozdzielczości 1680x1050, jak np. ja :-)) zamiast w popularnej 16:9 (np. 1920x1080), oglądają obraz w proporcjach bliskich właśnie złotemu podziałowi (16 / 10 = 1,6 to właśnie prawie 1,618).

Potraktowałem to jako weekendową rozrywkę i zapisałem kilka zależności. Oczywiście nie jest to nic odkrywczego, ale przyjemnie było natrafić na jakieś znane wyniki i na "kopalnię metali szlachetnych" :-), wychodząc od własnych badań
(dokładniej - od ciągu rekurencyjnego x k,n, gdzie x k,0 może mieć dowolną wartość rzeczywistą).

Ogólnie moja praca o funkcji jest dość samotna. Nie korzystam prawie wcale z zewnętrznych wyników. Chyba jedyną rzeczą, jaka w mojej pracy pochodzi z zewnętrznych źródeł, jest sama definicja funkcji jednokierunkowej. I dlatego cieszę się, gdy w tym morzu samotności natknę się czy choć zahaczę o coś znanego.

Podobnie było z tablicą Eulera (Euler's Difference Table), którą odkryłem samodzielnie, ale po jakimś czasie znalazłem, że Euler zrobił to samo wiele lat wcześniej. Zamienione mieliśmy jedynie kolumny z wierszami.

Z bardziej przyziemnych spraw, w styczniu skończyłem 39 lat i postanowiłem bardzo mocno, że do ukończenia "40", czyli do 12 stycznia 2019, muszę mieć pracę albo już opublikowaną albo całkowicie skończoną i gotową do publikacji. Będę robił wszystko, aby to się udało.

W 2018 roku chcę skoncentrować się maksymalnie na pracy. Jednym z elementów tego było... pogorszenie swojej i tak kiepskiej sytuacji finansowej. Zrezygnowałem z prowadzenia księgowości w małej firmie mojego ojca. Miałem z tego jakieś małe dochody, ale za bardzo angażowało to moją uwagę. Teraz czuję się znacznie lżej, mobilniej i łatwiej mi będzie poświęcić 100% koncentracji na pracę nad funkcją. Finansowo, oczywiście, jest to decyzja nieracjonalna. Ale mimo to czuję, że jest to decyzja dobra. Zobaczymy, co się okaże.

Jeśli masz ochotę podzielić się komentarzem, zapraszam do skorzystania z formularza:

Twój email:


Twoja wiadomość:

23.12.2017. Gorąco dziękuję tajemniczej grupie stałych czytelników za przesłane poetyckie życzenia! Nie wiem, czy odłożę całkiem VMPC, żeby zjeść karpia, ale na pewno uda się połączyć jedno z drugim!

Obecny etap badań ciągnie się od początku 2017 roku. Jest on łącznikiem między definicją funkcji VMPC, a zapisanym już na czysto i stanowiącym główny trzon dowodu modelem odwracania funkcji.

Nie wierzę w szczęśliwe liczby, ale kilka razy w życiu szczęśliwe zdarzenia zbiegły mi się z liczbą 36. Jednocześnie na początku tego roku doznałem dość przejmującego przeczucia, że zakończenie tego etapu rozpoznam po tym, że uzyskany wniosek formalny będzie tak spójny i piękny, że polecą mi łzy.

Z biegiem czasu niecierpliwiłem się coraz bardziej, bo łzy nie chciały lecieć, a zapisałem ponad 40 stron brudnopisu (numerowanych liczbami, czasami z literami, np. 26a, 26b). W nim wiele prób opisania zjawiska, które miałem od samego początku "na końcu języka", które doskonale rozumiem, ale nie mogłem znaleźć sposobu na zapisanie go w sposób formalny, czyli przy użyciu samych symboli matematycznych, bez żadnego intuicyjnego uzasadnienia. Zacząłem nawet wmawiać sobie, że przepowiednia ze łzami to brednia i że mam po prostu pracować, a nie płakać.

20 grudnia 2017 o godzinie 2:16 zapisałem kartkę numer 36.

Na jej końcu wyszedł mi pewien pięknie spójny formalny zapis. Zacząłem się nad nim zastanawiać. Z chwili na chwilę, zaczynał się zazębiać z kolejnymi analizowanymi przez ten rok podejściami. Każde podejście było słuszne, ale żadne nie kończyło się zapisem formalnym. Każde potrzebowało intuicyjnego komentarza, co w dowodzie matematycznym jest niedopuszczalne.

Siedziałem tak przez jakieś pół godziny. Wpasowując nowy zapis do kolejnych podejść, poczułem zaszklenie w oczach. Po chwili miałem policzki zalane łzami. To było głębokie logiczno-emocjonalne przeżycie. Źródłem wzruszenia była logika. Uzyskany formalny wniosek tak idealnie wypełniał wszystkie intuicyjne nieścisłości w każdym rozważanym wcześniej podejściu!

Dla przykładu - analizowałem intuicyjne stwierdzenie "droga rozpoczynająca się od kolejnego elementu musi być inna". To umiałem udowodnić. Ale nie umiałem udowodnić, dlaczego w ogóle trzeba rozważać drogę od innego elementu! Na kartce 36 naturalnie powstało mi twierdzenie, które łatwo udowodniłem i wyprowadziłem z niego formalny wniosek, który wypełnia wszystkie tego typu intuicyjne niedopowiedzenia wcześniejszych koncepcji!

Twierdzenie powstało nie z formalnych przekształceń, tylko intuicyjnie. Mogło pozostać kolejną niedokończoną intuicyjną koncepcją. Zapisałem na kartce notatkę - "udowodnić formalnie powyższe". Z nadzieją, że następnego dnia spróbuję się z tym zmierzyć. Ale przed pójściem spać pomyślałem, "a, przynajmniej zacznę coś kombinować, to rano łatwiej mi będzie się za to zabrać". I chwilę później wyszedł mi gotowy dowód twierdzenia! Dowód okazał się bardzo prosty. Ale tyle wysiłku (rok!) kosztowało mnie, aby znaleźć taki "punkt widzenia" - sposób opisania zjawiska (a tych sposobów jest pewnie nieskończenie wiele) - który da się zakończyć prostym i łatwym do udowodnienia twierdzeniem!

Matematyka jest piękna. Ale proces wymyślania i odkrywania może być bolesny i długotrwały. Doceniajmy twierdzenia, jakie napotykamy na swojej matematycznej drodze. Być może uzyskanie niektórych z nich kosztowało kogoś wiele wysiłku i wyrzeczeń. Nawet (a może w szczególności...), jeśli twierdzenie ma prostą postać i jest bardzo ogólne.

To, oczywiście, jeszcze nie koniec pracy, teraz trzeba to uporządkować i zapisać na czysto. Ale przewiduję, że wszystkie kolejne etapy - do samego końca pracy - powinny być już znacznie prostsze! Obym się nie mylił!

Życzę wszystkim czytającym te słowa szczęśliwych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia!

Jeśli masz ochotę podzielić się ze mną swoim komentarzem, gorąco zapraszam do skorzystania z poniższego formularza kontaktowego. Każda otrzymana wiadomość mnie cieszy i inspiruje do dalszej pracy.29.11.2017. Obecny etap pracy jest dość mozolny, niestety. Zapisałem kolejne 20 stron brudnopisu. Razem w obecnym etapie powstało na razie 40 stron brudnopisu. Wszystko po to, aby znaleźć najlepszy sposób na formalne zapisanie stosunkowo prostej myśli, opisującej istotę funkcji VMPC. Stanowi ona łącznik między definicją funkcji, a właściwą częścią dowodu, które są już ukończone. Wiedziałem, że ten etap będzie długi, ale nie sądziłem, że aż tak. Na razie efekty tej pracy wyglądają tak (kartki rozłożyłem na podłodze):

Choć widzę, że puenta tego etapu jest już blisko, to czuję się nim przemęczony.
Czasami zastanawiam się, skąd biorę, a czasami, skąd brać siły do dalszej pracy.

Jeśli zastanawiasz się, drogi czytelniku, nad prezentami dla swoich bliskich, nieśmiało podsuwam pomysł na skromny dodatek do puli prezentów pod choinką - grę planszową Permutu, która, jak wiadomo, powstała jako efekt uboczny moich badań nad funkcją VMPC.

Za jednym razem zrobisz prezent komuś bliskiemu i jednocześnie mi, wspierając projekt zakupem gry. Permutu kosztuje 39 zł z wysyłką. Jest naprawdę dobrą i wciągającą grą, tak przynajmniej mówią wszyscy, którzy w nią grali i podzielili się opinią.

Na tę okazję wymyśliłem akcję dla wszystkich, którzy śledzą mój projekt (a więc czytają te słowa).
Akcja Gwiazdka z VMPC i Permutu.

Każdy, kto wpisze "VMPC" w polu "dodatkowe informacje" podczas
składania zamówienia na Permutu, otrzyma rabat i może kupić Permutu za 36 zł zamiast 39. Wystarczy złożyć zamówienie i zapłacić 36 zł (razy ilość zamawianych sztuk), a nie wyświetlone w formularzu 39 zł.

Taki tajny kod do tańszego zakupu Permutu dla wszystkich, którzy to czytają :-)

Koszt 36 zł obejmuje już wysyłkę, a więc po zamówieniu otrzymasz grę na następny dzień (najpóźniej za dwa dni), dostarczoną Pocztą do domu.

Mam nadzieję, że choć kilka osób zdecyduje się na zakup.

Jeśli ktoś ma możliwość przesłać wiadomość o tej akcji dalej, czy na facebooku czy gdzie kto ma pomysł, będę bardzo wdzięczny. Wystarczy wspomnieć o projekcie i zamieścić link do formularza zamówienia Permutu:

www.permutu.pl/zamow

Przed Świętami wykonam jeszcze jeden wpis z życzeniami i mam nadzieję, że także z dobrymi informacjami o dalszych postępach w pracy. Tu można kliknąć, aby przejść do formularza zamówienia Permutu.

Dziękuję wszystkim za przesłane komentarze i zachęcam do wysyłania kolejnych! Zaskakująco wiele osób decyduje się pozostać anonimowymi i nie podaje adresu zwrotnego. Nie mam nic przeciwko, ale w takiej sytuacji trudno mi odpowiedzieć. A niektóre z anonimowych wiadomości zawierały konkretne pytania...

Dla jednej z takich osób, która pytała o pewien zakład o to, czy funkcję VMPC da się odwrócić: zakład wygrałem (funkcji nie da się odwrócić), ale druga strona, po przyznaniu się do błędu w swoim rozumowaniu, uznała zakład za nieważny i zaczęła straszyć mnie prawnikami, gdybym opublikował szczegóły sytuacji.

26.10.2017. Kilka kolejnych gałęzi odciętych! Jeśli istota funkcji VMPC jest gołym pniem, do którego dążę, to mój obecny etap pracy można porównać do pracy drwala, który odcina gałęzie, aż do gołego pnia. Różnica w tym, że drwalowi robota idzie szybciej. Ja potrafię zastanawiać się kilka dni przed odcięciem którejś gałęzi.

W ciągu ostatnich 2 tygodni postęp jest znaczny. Bardzo pomocne w eliminowaniu gałęzi jest porównanie VMPC do funkcji g(x)=f(f(f(x))) oraz h(x)=f(f(f(x)+1)+1). Co może wydawać się paradoksalne, h(x) jest tak samo łatwa do odwrócenia, jak g(x). Mimo że h(x)=f(f(f(x)+1)+1) wygląda "jak" albo "jeszcze mocniej" niż VMPC.

Istota funkcji VMPC: v(x)=f(f(f(x))+1) = f(f(f(x)+0)+1) tkwi bowiem w tym, że operacje modyfikujące są zmienne - raz jest to "+0", a raz "+1". Z tego faktu wynika siła, jak i sama nazwa funkcji - Variably Modified Permutation Composition.

Obecny etap pracy skierował mnie na zgłębienie problemu odwracania funkcji f(f(f(x))) i formalnego uzasadnienia, dlaczego funkcja ta jest łatwa do odwrócenia. To znacznie pomaga nakierować myśli, metodą kontrastu, na kluczowe fakty decydujące trudności odwrócenia VMPC.

Etap ten wymaga trochę pracy koncepcyjnej, a ta u mnie wiąże się z papierem i piórem. Obecny rozdział zwiększył rozmiar brudnopisu VMPC o 20 stron.

Oto wizualne przedstawienie istoty funkcji VMPC. Mamy 4 kocki, każdy ma 3 wytłoczenia. Z klocków trzeba zbudować jeden ciąg tak, aby klocki łączyły się dwoma wytłoczeniami.

Jeśli uda się zbudować taki ciąg - funkcja jest odwrócona.
Klocki po lewej stronie reprezentują funkcję f(f(f(x))). Ułożenie ciągu ze wszystkich klocków jest proste.
Klocki po stronie prawej to funkcja VMPC. Żadnych klocków nie da się połączyć dwoma wytłoczeniami.10.10.2017. Pierwszy etap formalizowania istoty jednokierunkowości funkcji VMPC za mną. To na pewno nie koniec tego etapu, ale już ostateczny obraz dotyczącego go rozdziału zaczyna się klarować.

Pierwszym owocem jest sformalizowanie rozkładu prawdopodobieństwa występowania poszczególnych wartości funkcji VMPC. W poniższym zapisie "alfa" oznacza wartość funkcji VMPC obliczoną dla permutacji "sigma".

Zrobiłem tez duże postępy w selekcji i syntezie kilku innych kluczowych faktów, dotyczących źródła jednokierunkowości funkcji VMPC. Niektóre z nich są już tak wyklarowane, że są niemal gotowe do zapisania formalnie na czysto w pracy.

Pozostał jeszcze co najmniej jeden ważny fakt, który jeszcze musi "dojrzeć", a więc pomęczyć mi głowę przez jakiś czas, aż oczyści się ze wszystkich zbędnych informacji i pozostanie tylko jego naga istota. Logiczne źródło zjawiska, z którego wszystko inne jest tylko wnioskiem. Wtedy problem można uznać za rozwiązany i gotowy do zapisania formalnie przy pomocy symboli matematycznych. Wymaga to cierpliwości, wnikliwości i czasu.

To fascynujący proces, który nieustannie przewija się przez mój projekt. Tym razem dotyczy naprawdę fundamentalnego problemu i to czyni ten etap pracy tak bardzo ekscytującym.18.09.2017. Osobiste burzliwości i dotykanie istoty funkcji VMPC.

W ostatnim ponadmiesięcznym okresie, niestety, burzliwości życia osobistego (rozstanie z dziewczyną) znacznie utrudniły mi pracę. Postępy merytoryczne, choć są, to nie są spektakularne.

Problemy osobiste są już jednak definitywnie za mną, a w żaglach czuję świeży powiew czystej energii do pracy, więc teraz powinno być już tylko lepiej! Wierzę, że do końca roku 2017 uda się dojść do końca szlifowania pracy. Nie gwarantuję tego, ale wierzę w to.

Obecny etap pracy jest bardzo trudny, gdyż stanowi dotykanie istoty funkcji VMPC. Nie zakończy się żadnym nowym spektakularnym wzorem, ale wywodem formalnym, który będzie syntetycznie prześwietlał właśnie istotę funkcji VMPC. I będzie trafiał w jej samo serce, które bije tylko... w jedną stronę (funkcja jednokierunkowa!)

Subiektywnie wydaje mi się, że etap ten jest najpiękniejszy w całym dowodzie. Być może po jego zakończeniu ktoś, kto zrozumiałby istotę tego etapu na ogólnym poziomie (bez wnikania w formalizmy matematyczne, skupiając się tylko na koncepcyjnej warstwie rozumowania) miałby inspirację nawet do napisania wiersza o samym źródle jednokierunkowości funkcji VMPC. Niestety sam talentu do napisania takowego wiersza - nie posiadam!

Moja praca w ostatnim czasie zawierała bardzo dużo "pracy bez pracy" - czystego myślenia, bez komputera, nawet bez kartki papieru. Zbieranie i układanie w głowie kluczowych faktów. W momencie, gdy fakty zaczęły się powtarzać i zazębiać, przeszedłem do zapisywania ich. I to już od kilku dni ma miejsce. Jest już więc teoretycznie z górki, ale nie ma pewności, czy jeszcze wiele razy nie będzie trzeba "wrócić w chmury" i np. chodzić z jakąś myślą wiele dni, aż ułoży się i zazębi z pozostałymi.

Jestem w pełni świadomy, że powyższy tekst bardziej może pasować do relacji z pisania powieści niż dowodu matematycznego. Jest to jednak, przynajmniej dla mnie, tylko potwierdzeniem tego, co powszechnie się mówi, ale w co wielu nie wierzy:

Matematyka jest formą sztuki. Przynajmniej ta część matematyki, gdzie szukamy (najpiękniejszego?) sposobu na przelanie swoich (logicznych) myśli na język (formalny matematyczny). Jest to proces twórczy, w którego zwieńczeniu czytelnik może doszukiwać się (logicznego) piękna.

Mam nadzieję, że i mi się uda choć małą cząstkę tego, zakorzenionego w funkcji VMPC piękna, przelać na papier w tym etapie pracy.02.08.2017. Zakończyłem kolejny etap szlifowania pracy. Jego przebieg ponownie potwierdza, dlaczego szlifowanie pracy trwa tak długo. Dopiero teraz udało mi się zakończyć etap, który rozpoczął się w kwietniu 2017, a który miał zająć co najwyżej tydzień. Efektem jest uściślenie, do jakich dokładnie sytuacji wzór na prawdopodobieństwo postępu odwracania funkcji (ten wielki wzór z początku pracy) ma zastosowanie. Niestety zamiast planowanych kilku zdań na ten temat, w pracy jest obecnie 5 nowych stron dotyczących tego problemu. Pocieszeniem jest to, że teraz jest to już najprawdopodobniej wersja ostateczna tego etapu pracy.

Przede mną kolejny etap, tym razem trochę bardziej abstrakcyjny. Sformalizowanie przejścia pomiędzy definicją funkcji VMPC a opisanym w pracy modelem jej odwracania. Wstępne wyniki na brudno tego etapu już są, ale ile czasu zajmie dojście do wersji ostatecznej na czysto - okaże się w trakcie.

Czuję się tak, jakbym to nie ja, a funkcja decydowała, ile czasu zajmują mi kolejne etapy.

Jako ciekawostka "po godzinach" udało mi się znaleźć na strychu stare materiały dotyczące moich badań nad funkcją z lat 1999-2005. Nie liczę nawet ile zajmują stron. Mają około 10 cm grubości.

   Wszystkich, którzy wierzą w mój projekt, zachęcam do zakupu
kolekcjonerskiej wersji Permutu, a więc gry powstałej na bazie funkcji VMPC.

Ostatnie egzemplarze o najbardziej atrakcyjnych numerach jednocyfrowych i dwucyfrowych "naście" są jeszcze dostępne. Środki uzyskane z ich sprzedaży wspomagają moją mozolną pracę nad funkcją VMPC.03.07.2017. W letnim numerze kwartalnika Przekrój ukazał się artykuł zawierający wywiad ze mną. Tekst dotyczy wpływu dzieciństwa na osiągnięcia w dorosłym życiu. Artykuł zawiera wywiady z 7 osobami różnych specjalności. Zapraszam do lektury. Letni numer dostępny jest orientacyjnie od końca czerwca do połowy września 2017.Jednocześnie zachęcam do zakupu kolekcjonerskiej wersji Permutu, gry powstałej na bazie funkcji VMPC.

Dostępne są jeszcze ostatnie egzemplarze o najbardziej atrakcyjnych niskich numerach seryjnych: jednocyfrowych 4,5,7 i dwucyfrowych 10,12,14,15,16,17 są jeszcze dostępne. Środki uzyskane ze sprzedaży tych unikalnych, w dużej mierze ręcznie robionych, egzemplarzy wspomagają ukończenie mojej pracy nad funkcją VMPC. Kolekcjonerskie Permutu zostało wyprodukowane w limitowanej serii 35 egzemplarzy i może stanowić dobrą lokatę kapitału, szczególnie po sukcesie mojego projektu!17.06.2017. Kolejny element, którego dopracowanie miało zająć tylko chwilę, zajął kilka tygodni. Tym razem efektem jest znaczne rozbudowanie definicji funkcji VMPC. Podczas gdy dla zwykłego człowieka jest to po prostu f(f(f(x))+1), to przez ostatni miesiąc znacznie rozbudowane zostało rozróżnienie na szczególną i ogólną postać funkcji VMPC. Obecnie sama definicja funkcji zajmuje całą stronę, do tego kolejna nowa strona dowodu pewnej własności, którą ogólna postać funkcji musi spełniać, aby ta była funkcją typu VMPC i była jednokierunkowa.

Obecnie badam liczność zbioru wartości funkcji VMPC dla dużych permutacji, udało mi się przebadać N=13, a obecnie kilka komputerów pracuje nad N=14. Wyzwaniem jest tu nie tylko moc obliczeniowa, ale przede wszystkim pamięć - gdzie zapamiętać, które z 14! (ponad 87 miliardów) możliwych permutacji już zostało wygenerowanych przez funkcję VMPC?

Dla N=14 powinno się udać, ale N=15 (ponad 1,3 biliona permutacji) już jest raczej poza zasięgiem. Chyba że ktoś chciałby użyczyć na około 20 dni pracy non-stop jeden rdzeń superkomputera mającego 170 GB pamięci RAM.

Na pewno dokończę pracę, ale pracując nad jednym problemem 19 lat, bez żadnej nagrody, powoli tracę siły. Kolejne kroki przychodzą mi z coraz większym trudem. Nawet w optymistycznej wersji, gdzie rozwiążę problem, czy P=NP, wykażę, że VMPC jest pierwszą na świecie funkcją jednokierunkową - czy jest to warte takich wyrzeczeń? Poświęcenia 19 lat życia bez żadnej bieżącej nagrody, a przeciwnie, zmagając się z trudnościami, będąc zdanym na siebie.08.05.2017. Dobrze jest być w błędzie, gdy myśli się, że jest się w błędzie. Miesiąc temu wyglądało, że prawdopodobieństwo odwrócenia funkcji jest zależne od wyboru szczególnej wersji wzoru funkcji (a więc od permutacji m1 i m2 we wzorze f(m2(f(m1(x))))). Jeszcze wcześniej sądziłem, że nie jest zależne. Symulacje pokazały jednak minimalne różnice w tym prawdopodobieństwie w zależności właśnie od wyboru m1 i m2. Okazało się jednak, że winę za to ponosi... jakość wbudowanego generatora liczb pseudolosowych!

Tu ukłony w kierunku osób (było ich kilkaset), które w 2010 roku pomagały mi w symulacjach komputerowych podczas tworzenia algorytmu generowania liczb pseudolosowych VMPC-R. Pamiętacie
dziennik z symulacji i kipiące od wysiłku komputery, które łącznie wygenerowały 1 300 000 000 000 000 liczb? Otóż liczby te ponownie przydały się teraz. Gdy zastąpiłem standardowy generator liczb pseudolosowych przez stworzony wtedy VMPC-R, symulacje zaczęły układać się tak, jak powinny! A więc tak, jak pierwotnie sądziłem - że wybór m1 i m2 jednak nie ma wpływu na prawdopodobieństwo odwrócenia funkcji. Na razie nie jest to wynik ostateczny, a wstępny, bo przede mną przeprowadzenie bardzo wielu symulacji, które mają to zweryfikować. Ale dobrze jest, gdy coś, co się stworzyło ogromnym wysiłkiem kilka lat wcześniej, nagle przydaje się i rozwiązuje (najprawdopodobniej) problem, który ma się dzisiaj!

Prace z innego toru, teoretycznego, nad możliwie najelegantszym opisaniem zjawiska, które obecnie roboczo nazywam przejściem między definicją funkcji a modelem odwracania funkcji, trwają i posuwają się powoli do przodu. W chwili obecnej stan pracy jest taki, że jeśli uda mi się ukończyć te dwa etapy, a więc symulacje oraz to przejście, osiągnę kolejny stan zakończenia pracy. To nie będzie jeszcze oficjalny koniec, bo ciągle zostanie jeszcze kilka rzeczy do doszlifowania. Ale będzie to istotny krok do oficjalnego zakończenia pracy.

Wiadomość z ostatniej chwili jest też taka, że przy okazji optymalizowania algorytmu symulującego zauważyłem czystym przypadkiem, pewną bardzo ciekawą zależność, wprawdzie poboczną, nie mającą żadnego wpływu na główne rozumowanie, ale mimo to ciekawą i umieszczającą funkcję VMPC w nieco szersze ramy. Zauważyłem zaskakującą ścisłą zależność między prawdopodobieństwem zajścia pewnego zjawiska "atomowego" podczas odwracania funkcji, a ilością sytuacji m1(x)=m2(x). Funkcja VMPC z definicji nie posiada ani jednej takiej sytuacji. "Zwykłe" potrójne złożenie N-elementowych permutacji, a więc f(f(f(x))), posiada N takich sytuacji. Wygląda, że
Pk = Pv - K (Pv - Pr)
gdzie Pk to prawdopodobieństwo zajścia tegoż atomowego zjawiska dla funkcji mającej K sytuacji m1(x)=m2(x), Pv to prawdopodobieństwo tego zjawiska dla funkcji VMPC, a Pr - dla funkcji posiadającej dokładnie jedną sytuację m1(x)=m2(x). Jest to na razie obserwacja wstępna i nieuporządkowana, ale jest o tyle ciekawa, że łączy wiele rodzajów funkcji jednym wzorem i, co jeszcze ciekawsze "filozoficznie", wreszcie łączy dwie funkcje: zwykłe złożenie permutacji f(f(f(x))) oraz VMPC (a więc np. f(f(f(x))+1) wzorem, który mówi, że te dwie funkcje są skrajnymi przypadkami pewnego zjawiska. A skądinąd wiemy, że funkcje te są także skrajnościami w trudności odwracania, gdzie f(f(f(x))) jest łatwa do odwrócenia, podczas gdy f(f(f(x))+1) (VMPC), jest niemożliwa do odwrócenia - jednokierunkowa.30.03.2017. Praca posuwa się powoli do przodu. Wolniej niż chciałbym, a tym razem spowalnia mnie... moc obliczeniowa procesora. Zanim zacznie być całkiem z górki, muszę jeszcze doprecyzować jeden element pracy, a ten wymaga trochę więcej pracy niż początkowo sądziłem. Zarówno trochę koncepcyjnej pracy (jak opisać zjawisko, aby było najbardziej elegancko), jak i pracy obliczeniowej - trzeba wykonać symulacje komputerowe weryfikujące wpływ wyboru szczególnej wersji wzoru funkcji VMPC na prawdopodobieństwo odwrócenia funkcji. Początkowo sądziłem, że wpływu tego nie ma i że funkcja może pozostać zdefiniowana w abstrakcyjny sposób jako f(m2(f(m1(x)))), gdzie m1 i m2 to dowolne stałe, jawne permutacje. Po długotrwałych symulacjach komputerowych okazuje się, że wartości m1 i m2 mają minimalny wpływ na uzyskiwane prawdopodobieństwa. Obliczenia czasami wymagają kilku dni pracy komputera, gdyż różnice pojawiają się dopiero np. na 5 miejscu po przecinku (np. 0,12345 vs 0,12346) i aby tak mała różnica była statystycznie istotna, potrzeba ogromnej próbki, a ta wymaga bardzo długich obliczeń na komputerze.

Wynikiem tych analiz będzie najprawdopodobniej odejście od ogólnego wzoru funkcji VMPC, f(m2(f(m1(x)))), i powrót do korzeni, czyli do któregoś wzoru szczegółowego, np. właśnie do pierwotnego f(f(f(x))+1), który formalnie oznacza, że m1(x)=x, a m2(x)=x+1 mod N, i który na razie w symulacjach daje najlepsze wyniki (najniższe prawdopodobieństwo odwrócenia funkcji).

Niestety, dysponuję słabym sprzętem komputerowym (procesor AMD Athlon II X4 640), co wydłuża proces symulacji. Pasujący do mojej płyty głównej 8-rdzeniowy procesor AMD FX-8320E (kosztujący 530 zł) pomógłby przyspieszyć symulacje 3-krotnie, jednak nie mogę sobie pozwolić na jego zakup.14.02.2017. Chyba najgorsza część szlifowania pracy za mną. Cała pierwsza część pracy, która była najmniej sformalizowana i przez to wymagała najwięcej dopracowywania, została sfinalizowana. Teraz szlifowanie pracy powinno już pójść z górki. Co nie znaczy, oczywiście, że skończę ją jutro! W ostatnim czasie zrobiłem sobie trochę intelektualnej przerwy, aby naładować mózg i inspirację świeżymi siłami. Ale ta przerwa właśnie się kończy i właśnie teraz zabieram się za kolejny etap!

Wszystkich, którzy wierzą w mój projekt, zachęcam do zakupu
kolekcjonerskiej wersji Permutu, a więc gry powstałej na bazie funkcji VMPC.

Ostatnie egzemplarze o najbardziej atrakcyjnych numerach jednocyfrowych i dwucyfrowych 1n są jeszcze dostępne. Środki uzyskane ze sprzedaży tych unikalnych dzieł sztuki wspomagają ukończenie mojej pracy nad funkcją VMPC.

Życzę wszystkim zakochanym wszystkiego najlepszego z okazji Walentynek!31.12.2016. Postępy w pracy idą dobrze, merytorycznie zgodnie z planem, a czasowo - niezgodnie z planem. Jeszcze nie skończyłem szlifowania pracy. Niemal wszystko zajmuje znacznie więcej czasu niż na początku mi się wydaje. Wynika to w dużej mierze z mojego perfekcjonizmu, którego jestem niewolnikiem. Nawet najprostsza rzecz musi być zrobiona doskonale. Czasami oznacza to, że muszę przez wiele dni czytać różne materiały, aby zdecydować, jak opisać jakieś zjawisko. Mimo że mógłbym je opisać tak, jaki wpadł mi pierwszy pomysł i też by było dobrze. Może źle robię, ale chcę, aby praca była faktycznie dopracowana najlepiej, jak potrafię. Abym nie miał sobie nic do zarzucenia, że coś mogłem zrobić lepiej.

Dla przykładu przez cały okres okołoświąteczny (Święta, oczywiście, "ukradły" trochę dni pracy) studiowałem różne prace matematyczne, aby zainspirować się do udoskonalenia samej definicji funkcji VMPC. Definicja funkcji, oczywiście, była już 18 lat temu. Ale czy była najlepsza? Czy była najbardziej ogólna? Na pewno nie. W pracy przez prawie dwa lata była jedna definicja funkcji VMPC, już dużo bardziej ogólna, ale teraz wzięło mnie na to, aby ją jeszcze bardziej udoskonalić.

No i zajęło to dużo czasu. Ale za to są efekty. Teraz definicja funkcji jest faktycznie najlepsza, jaką jestem w stanie skonstruować. I dopiero teraz jestem z niej zadowolony! "Popularny" wzór funkcji VMPC, a więc f(f(f(x))+1) jest wobec nowej definicji tylko szczególnym przypadkiem szczególnego przypadku funkcji VMPC. Dopiero teraz definicja funkcji jest wystarczająco mocno uogólniona i odpowiednio elegancko zapisana formalnie.

Wiąże się to, niestety z jedną komplikacją, a mianowicie, że w całej pracy muszę zmienić przyjęty dla funkcji VMPC zbiór z {0,1,...,N-1} na {1,2,...,N}. Niby bzdura, niby merytorycznie bez znaczenia, ale nowa wersja będzie ciut bardziej elegancka. A że praca zajmuje 57 stron, to będzie sporo "fizycznej" pracy z tym. Z koniecznością zachowania bardzo dużej ostrożności, aby nigdzie nie popełnić błędu przy tej zmianie.

Męczy mnie ten proces, ale muszę być twardy i nie mogę podarować sobie choć jednego pomysłu na udoskonalenie pracy.

Nie chcę podawać kolejnego terminu zakończenia prac. Pewne jest to, że zakończenie szlifowania pracy jest blisko. Pewne jest to, że cała praca jest napisana. Jest to dzieło mojego życia i muszę je dopracować do tego stopnia, aby być z niego w pełni zadowolony.

Proszę o trzymanie kciuków za to, aby udało mi się ukończyć szlifowanie pracy najszybciej, jak jestem w stanie to zrobić.

Życzę wszystkim powodzenia w nadchodzącym 2017 roku!22.11.2016. Kolejny etap szlifowania pracy za mną. W tym momencie uważam, że najtrudniejszy etap. Uff. Polegało to na przebiciu się ponownie przez wyprowadzenie "kobylastego" wzoru, nad którym pracowałem na początku 2015 (wzoru na prawdopodobieństwo sukcesu pierwszego kroku odwracania funkcji VMPC). Ponieważ całe wyprowadzenie zajmuje 12 stron matematycznych "szlaczków", przetrawienie tego wymagało trochę czasu... Całość musiałem na nowo przeanalizować i, co najtrudniejsze, przetłumaczyć na "język VMPC", a więc wspominany już wielokrotnie 4-stronicowy zbiór symboli, służących do opisu funkcji VMPC.

Nad jednym z bardziej "niewdzięcznych" etapów tego wyprowadzenia pracowałem prawie 2 tygodnie. Mianowicie w jednym tylko miejscu we wzorze jest użyty pewien wzór kombinatoryczny D'. Wzór ten musiałem wyprowadzić sam, bo nie znalazłem go nigdzie w literaturze. Aby jednak go wyprowadzić, musiałem najpierw wyprowadzić pewien inny wzór, Dx(N). Aby wyprowadzić ten wzór, musiałem wymyślić pewną tablicę liczb, określoną pewnym wzorem. Potem, gdy już tę tablicę wymyśliłem i wyprowadziłem z niej odpowiednie wzory, okazało się, że tablicę tę wymyślił już ktoś przede mną! Nazywał się Leonhard Euler! Tablicą tą jest "Euler's difference table". Swoją drogą - ekscytujące przeżycie - wymyślić coś całkiem samemu, a potem dowiedzieć się, że dokładnie to samo wymyślił już wcześniej jeden z najwspanialszych matematyków świata.

Oczywiście świadczy to tylko o mojej niewiedzy - w przeciwnym razie nie musiałbym tej tablicy wymyślać sam, tylko po prostu wiedziałbym, że Euler już ją dawno temu wymyślił.

Teraz muszę chwilowo odpocząć, może kilka dni, a zaraz potem zabieram się za szlifowanie kolejnych elementów pracy. Na razie pracę udało się skrócić do 57 stron (z pierwotnych 63). Im mniej, tym lepiej. Choć wiem, że jeszcze kilka rzeczy muszę dopisać, więc objętość może jeszcze o parę stron wzrosnąć.27.10.2016. A tu przykład z ostatniej chwili, jaką "siłę" upraszczania ma język opisu funkcji VMPC. Wiele zjawisk, których formalny zapis wymagał gimnastyki bez użycia języka (dotyczy to tej części pracy, która powstała przed jesienią 2015), teraz udaje zapisać w sposób elementarnie prosty przy użyciu tegoż właśnie języka.26.10.2016. Pierwsze efekty porządkowania pracy już za mną! Zacząłem od najstarszej części pracy - ona powstała przed zdefiniowaniem języka opisu funkcji - 4-stronicowego zestawu zmiennych i zbiorów, pozwalającego opisać każdą sytuację, jaka może wystąpić podczas odwracania funkcji. Teraz wplatam tę pierwszą część pracy w język opisu funkcji, aby cała praca była spójna. Przy tej okazji uporządkowałem wyprowadzenie niektórych wzorów. Dla przykładu wyprowadzenie dwóch wzorów, które w pierwotnej wersji pracy zajmowało 3 strony, teraz mieści się na jednej stronie, a jednocześnie jest jeszcze jaśniejsze. Do tego doszły prace "kosmetyczne" - ujednolicone zostały symbole w całej pracy. Na razie wrażenia mam bardzo pozytywne. Planuję skończyć szlifowanie pracy do końca roku 2016.11.09.2016. Duża część odpoczynku za mną. Nie udało mi się wyjechać nigdzie, ale odpoczynek to głównie stan umysłu. Lokalne wycieczki, relaks i jakoś udało się poczuć napływ świeżej energii do pracy. Oficjalnie powrót to pracy zaplanowałem równo z ropoczęciem roku akademickiego, a więc na 1 października.12.07.2016. KONIEC!!! 12 lipca o godzinie 01:30 nad ranem zakończyłem pisanie pracy! Zajęło mi to półtora roku. Zapis całego rozumowania - od definicji funkcji jednokierunkowej do wniosku, że funkcja VMPC jest taką właśnie funkcją - zajęło 63 strony A4 czcionką 12 pkt. z marginesami 2,5 cm.

Czuję ogromną ulgę i satysfakcję. Cały procs pisania przebiegł bez merytorycznych komplikacji. Najwięcej energii pochłonęło to, co dla matematyki charakterystyczne - formalna precyzja. Wymyślenie formalnych sposobów na zapisanie niektórych zjawisk okazało się dużym wyzwaniem. Nad zapisaniem niektórych pracowałem po kilka tygodni.

Sam "język" opisu funkcji to 4 strony definicji zbiorów i zmiennych. Na szczęście po jego zaprojektowaniu na przełomie 2015 i 2016 roku sprawdził się on aż do samego końca pracy i wymagał tylko drobnych ewolucyjnych modyfikacji.

Chciałbym ogromnie podziękować wszystkim osobom dobrej woli, które wsparły mój projekt! To dzięki takiej postawie Was - odważnej, z wiarą w potencjał - możliwe było doprowadzenie tej pracy do końca!

Co dalej. Teraz jestem mocno przemęczony. Mam zamiar odpocząć. Na wymyślny wyjazd wakacyjny, na który może zasłużyłem wg własnego sumienia po półtora roku intensywnej pracy twórczej, niestety mnie nie stać, ale i bez tego odpoczynek spełni swoją rolę - regeneracji umysłu i zebrania sił!

Po okresie odpoczynku, który będzie trwał zależnie od subiektywnie odczuwanych potrzeb od kilku tygodni do 2 miesięcy, nastąpi powrót do pracy. Przede mną bowiem jest jeszcze etap szlifowania pracy. Polegał on będzie na wielokrotnym czytaniu całości i wprowadzaniu udoskonaleń językowych, związanych z układem treści i być może kilku usprawnień zapisu rozumowania. Etap szlifowania może potrwać kilka miesięcy.

Po etapie szlifowania nastąpi publikacja. Wstępnie planuję, że praca powinna być gotowa do publikacji jesienią-zimą 2016.03.07.2016. Praca jest prawie skończona! Pozostał jeden drobny element, który powinno mi się udać skończyć w ciągu najbliższych dni. Element ten jest formalnie gotowy, ale nie jestem z niego zadowolony, bo opisałem go wg mnie w zbyt skomplikowany sposób i chcę znaleźć prostszy.

Praca obecnie ma 61 stron. Po zakończeniu upraszczania tego elementu ogłoszę oficjalne zakończenie pisania pracy!

Potem przede mną będzie jeszcze sporo dopracowywania szczegółów przed publikacją. To będzie jednak już dużo przyjemniejsza praca, można powiedzieć deserowa, choć może zająć kilka miesięcy, zanim praca będzie całkiem gotowa do publikacji.

Mam nadzieję, że po zakończeniu pisania, a przed rozpoczęciem dopracowywania, uda mi się wreszcie trochę odpocząć.31.05.2016. Ukazał się artykuł o moich badaniach nad funkcją VMPC w serwisie 38milionow.pl.19.05.2016. Niespodzianka, tym razem optymistyczna. Od ostatniego wpisu (10 dni temu) prace układają się wyjątkowo gładko i postępują szybciej niż zwykle. Już teraz widzę, że pewne jest (pewne, a ściślej - prawdopodobne na subiektywnie oszacowane 98%), że uda się dotrzymać terminu zakończenia prac do końca czerwca 2016! To dla mnie ekscytujące uczucie po 17 latach pracy nad funkcją VMPC. Opłaciła się strategia starannego przygotowania gruntu pod wyprowadzenie ostatecznych wzorów - wyprowadzanie ich obecnie idzie bardzo sprawnie i spodziewam się, że to się utrzyma do samego końca! Na deser.

Z okazji zbliżającego się ukończenia pracy (koniec czerwca 2016) przeznaczyłem do sprzedaży, z mojego prywatnego zbioru, kilka sztuk Permutu kolekcjonerskich o najatrakcyjniejszych niskich numerach: 1-19.09.05.2016. Wygląda na to, że przede mną ostatnia prosta. W marcu i kwietniu udowodniłem wszystkie poboczne własności, tak, aby ostatni etap poszedł możliwie najgładziej. Ten ostatni etap to wyprowadzenie ostatecznych wzorów na prawdopodobieństwo odwrócenia funkcji. Wzory są już naszkicowane, więc teoretycznie wystarczy tylko uporządkować i zapisać na czysto ich wyprowadzenie. W praktyce, jak zawsze, zajmie to więcej czasu niż się pierwotnie wydaje, ale mam nadzieję, że do końca maja uda mi się z tym uporać, że do końca czerwca praca będzie już po pierwszym etapie szlifowania i tym samym zasłużę wreszcie na wakacyjny odpoczynek. O publikację pracy będę zabiegał po wakacjach.26.02.2016. Ukazał się film z mojego wystąpienia na konferencji TEDx Wrocław 2015:

26.02.2016. Początek roku 2016 zaowocował dwoma cennymi obserwacjami oraz dalszymi postępami w porządkowaniu dowodu. Udało mi się wyprowadzić uniwersalny wzór opisujący każdą sytuację, jaka może wystąpić podczas odwracania funkcji VMPC:Nie jest to wprawdzie nic rewolucyjnego, gdyż dalsza część dowodu będzie wciąż taka sama, jak pierwotnie założyłem, ale teraz będzie ona jeszcze bardziej klarowna, gdyż będzie wyprowadzona właśnie z tego uniwersalnego wzoru. Wzór ten udało się wyprowadzić dzięki zastosowaniu opracowanego pod koniec 2015 rok języka (zestawu zbiorów i zmiennych) służącego do opisu funkcji VMPC. W obecnej wersji (dopracowywanie języka trwa ciągle, a ostatnie udoskonalenie wprowadzałem wczoraj, być może to już ostatnie!) same definicje pojęć tego języka zajmują 4 strony czystopisu. Jednakże pozwalają niesamowicie dokładnie opisywać funkcję VMPC! I powyższy wzór - obiektywnie wcale nieskomplikowany, jest właśnie efektem tego, że język udało się tak ładnie ułożyć, aby dało się z niego wyprowadzić prosto wyglądające wzory, ale niosące ze sobą dużą ilość treści. I z tego efektu jestem niezmiernie zadowolony.

Co więcej, dzięki zapisaniu powyższego wzoru - udało mi się bardzo jasno zilustrować istotę funkcji VMPC. Nie jest to formalnie część dowodu na jednokierunkowość funkcji, jednakże jest bardzo silnym argumentem wstępnym, pozwalającym intuicyjnie zrozumieć, czym tak naprawdę jest funkcja VMPC i dlaczego nie może się jej dać odwrócić. Formalny dowód jest przeprowadzony całkowicie niezależnie od tej obserwacji, jednakże obserwacja jest na tyle ciekawa, że zostanie zawarta w pracy jako element wstępny. Mianowicie, korzystając z powyższego wzoru, udało mi się pokazać, że funkcja VMPC - mimo że jest przekształceniem jednej N-elementowej permutacji, działa tak, jakby stanowiła zbiór trzech losowych permutacji o N-1 elementach. Innymi słowy - kosztem jedynie odjęcia jednego elementu permutacji (zamiast N mamy N-1 elementów, co nie jest żadnym zauważalnym kosztem) zyskujemy taki efekt, jaki mielibyśmy generując dwie dodatkowe losowe permutacje. A to w oczywisty sposób utrudnia odwracanie funkcji, gdyż w losowości, z definicji, nie ma regularności, a więc i nie da się znaleźć algorytmu wykorzystującego te regularności w celu odwrócenia funkcji.

Tyle nowych pomysłów. Obecnie, od około 2 tygodni, intensywnie porządkuję powyższe nowe optymistyczne myśli i wplatam je w dotychczasowe rozumowanie, jednocześnie udoskonalając język opisu funkcji tak, aby wynikające ostatecznie wzory były jak najprostsze.

Póki co najnowszym wynikiem tego porządkowania jest zawyżające przybliżenie powyższego wzoru, które także zostanie użyte w dowodzie, choć jako element dodatkowy. Przybliżenie poniższe, choć wygląda na bardziej skomplikowane niż sam wzór, który ono ma przybliżać, to jednak istotą tego przybliżenia jest to, że pozbywa się ono zmiennych K oraz H, aby możliwe było stosowanie wzoru także bez znajomości wartości zmiennych K i H:Przede mną dalsze porządkowanie rozumowania i podążanie w kierunku ostatecznego wzoru na prawdopodobieństwo odwrócenia funkcji VMPC. To ostateczne prawdopodobieństwo będzie musiał pokonać każdy algorytm odwracania funkcji. Tylko algorytm hipotetycznie doskonały mógłby się do tego prawdopodobieństwa zbliżyć, choć w praktyce każdy możliwy do wymyślenia algorytm odwracania funkcji będzie odwracał funkcję z prawdopodobieństwem miliardy miliardów razy mniejszym. Widok tego wzoru na horyzoncie to sygnał zbliżania się pracy do końca!

W obecnym planie przewiduję zakończenie pracy do końca czerwca 2016.

Generalnie - wszystko w pracy idzie merytorycznie bardzo dobrze i bez żadnych komplikacji. W przyszłość patrzę optymistycznie!

Więcej szczegółów na blogu z postępów prac:
www.pieknafunkcja.pl/postepyKolekcjonerski zestaw do Permutu numer 34 znalazł nowego właściciela.

Był to ostatni egzemplarz kolekcjonerskiego Permutu przeznaczony do sprzedaży. Wszystkie zestawy kolekcjonerskie przeznaczone do sprzedaży (16 sztuk o numerach od 20 do 35) są już w rękach nabywców. Gratuluję wszystkim, którzy zdążyli z zakupem!Kolekcjonerski zestaw do Permutu numer 28 znalazł nowego właściciela. Do sprzedaży pozostał tylko jeden zestaw numer 34.10.12.2015. W serwisie wynikilotto.net.pl ukazał się artykuł mojego autorstwa dotyczący opłacalności gry w Lotto.01.12.2015. Jesienno-zimowa mobilizacja twórcza. Trwa od pewnego czasu, a teraz pora napisać kilka słów o jej efektach. W okresie letnim i wczesnojesiennym niestety prace znacznie zwolniły. Wciąż posuwały się prawidłowo do przodu, ale znacznie wolniej. Spowodowane to było zmianami w życiu osobistym oraz koniecznością własnoręcznego wyremontowania blacharki mojego starego samochodu (Toyota Corolla, rocznik 1990) - ilość dziur w nadwodziu przekroczyła punkt krytyczny, a nie stać mnie było na zlecenie remontu blacharzowi (kosztowałoby to około 5.000 zł) i dlatego wszystkie prace wykonałem własnoręcznie.

Sytuacja osobista i samochodowa jest już opanowana i całą energię poświęcam funkcji VMPC. Być może tak właśnie musiało być. W czasie, gdy prace latem zwolniły, umysł porządkował informacje. Było to chyba potrzebne, bowiem to, co obecnie przede mną, jest wyjątkowo trudne do opisania. Są to skomplikowane zjawiska, których samo opisanie językiem werbalnym byłoby złożone, a do opisania ich formalnym językiem matematycznym musiałem stworzyć własny "język" czy jak kto woli "toolbox" (zestaw narzędzi). Język ten to zestaw funkcji i zbiorów, zdefiniowanych w taki sposób, aby umożliwić eleganckie formalne przedstawienie zjawiska.

Prace nad stworzeniem tego "języka" właśnie zakończyłem. Centralnym jego elementem jest funkcja "T". Towarzyszy jej kilka tożsamości oraz odpowiednio zdefiniowanych zbiorów. Poniżej drobny wycinek:

"Język" ten będzie używany do samego końca pracy. Przy jego bezpośredniej pomocy opisane zostaną kluczowe fakty decydujące o jednokierunkowości funkcji VMPC. Obecnie przede mną jest wyprowadzenie złożonych wzorów na prawdopodobieństwa. Przy ich wyprowadzaniu posługiwał się będę powstałym "językiem". Wzory te są dalszym rozwinięciem wzoru wyprowadzonego wiosną.

Dobra wiadomość jest taka, że wzory te stanowią "ostatnią prostą" na drodze do pierwszej fazy zakończenia pracy. Kolejne fazy zakończenia pracy będą obejmowały dopracowanie jej w szczegółach i dodanie kilku teoretycznych elementów, ale to będzie już etap "deserowy" i nie powinien przysporzyć kłopotów, a jedynie zająć trochę czasu.

Moim celem jest, aby osiągnąć wspomnianą pierwszą fazę zakończenia pracy do końca roku 2015. Następnie kilka miesięcy zapewne zajmie etap dopracowywania szczegółów.

Pierwszy wzór tego finałowego etapu pracy już jest. Jest to właśnie ten wzór, którego ostateczna postać wpadła mi do głowy latem na huśtawce ogrodowej. Dopiero teraz jednak można go odnieść do funkcji w elegancki formalny sposób - korzystając właśnie z opracowanego "języka".

Przede mną zapisanie na czysto w pracy wyprowadzenia tego wzoru, a następnie przejście do dalszych wzorów.

Generalnie - wszystko w pracy idzie merytorycznie bardzo dobrze i bez żadnych komplikacji. W przyszłość patrzę optymistycznie!Kolekcjonerski zestaw do Permutu numer 30 znalazł nowego właściciela. Do sprzedaży pozostały już tylko 2 zestawy z numerami: 28,34.17.09.2015 ukazał się wywiad ze mną na kanale Continuum na YouTube.

Kolekcjonerski zestaw do Permutu numer 25 znalazł nowego właściciela. Do sprzedaży pozostały już tylko 3 zestawy z numerami: 28,30,34.Kolekcjonerski zestaw do Permutu numer 31 znalazł nowego właściciela. Do sprzedaży pozostały zestawy z numerami: 25,28,30,34.Kolekcjonerski zestaw do Permutu numer 27 znalazł nowego właściciela. Do sprzedaży pozostały zestawy z numerami: 25,28,30,31,34.

30.06.2015 w telewizji TVN 24 ma być nadany wywiad ze mną dotyczący badań nad funkcją VMPC.27.06.2015 ukazał się artykuł o moich badaniach nad funkcją VMPC w serwisie INNPoland.pl.25.06.2015. Jestem obecnie w najważniejszym etapie całej pracy. Uzyskuję w nim niewielomianowy wzór na prawdopodobieństwo odwrócenia funkcji niezależnie od zastosowanego algorytmu. Z wzoru tego wynika jednokierunkowość funkcji VMPC. Jest to centralna część całego dowodu. Mimo że wzór jest już gotowy (czyli w bardzo uproszczonym sensie praca osiągnęła pierwszą fazę ukończenia), to z racji wagi tego etapu, prowadzę ze sobą swoistą grę. Próbuję sam atakować ten wzór ze wszelkich stron. I jednocześnie go bronić. Tak, aby od razu zawrzeć w pracy odpowiedzi na możliwie największą ilość pytań, jakie czytelnik może mieć. To, owszem, spowalnia proces pisania, ale po publikacji powinno znacznie przyspieszyć proces weryfikacji. Potem zostało jeszcze wiele dodatkowych elementów do opisania, więc nie należy popadać w nadmierny optymizm, ale faktem jest, że na razie praca idzie mi bardzo dobrze i wyprzedzam założony sobie w grudniu 2014 harmonogram.

Więcej szczegółów na blogu z postępów prac:
www.pieknafunkcja.pl/postepy16.05.2015 miałem przyjemność wystąpić na konferencji TEDx Wrocław.

(konferencja na licencji TED).

Przed 300-osobową widownią opowiadałem o przebiegu moich 17-letnich badań nad funkcją VMPC oraz o tym, czego się przez ten czas nauczyłem. O myśleniu poza schematami, o błądzeniu i wytrwałości, o znoszeniu krytyki. Wspaniała atmosfera i doskonała organizacja konferencji stworzyły niezapomniane doświadczenie.

Zobacz galerię zdjęć.Materiał filmowy z wystąpienia dostępny będzie w późniejszym czasie (za 1-2 miesiące).10.05.2015. Analiza wzoru-kobyły wraz z opisem na czysto zajęły trochę czasu, ale ten etap już za mną! Wszedłem teraz w kolejny etap, w którym będę analizował zjawiska spokrewnione z tym wzorem, ale już będące o krok bliżej finałowego wniosku, iż funkcja VMPC jest jednokierunkowa. Etap ten zakończy się dodaniem kolejnego rozdziału. Praca na czysto ma na razie objętość 26 stron.Kolekcjonerskie zestawy do Permutu numer 23 oraz 26 znalazły nowych właścicieli. Do sprzedaży pozostały zestawy z numerami: 25,27,28,30,31,34.

13.04.2015. W piątek 10 kwietnia ukazał się artykuł o grze Permutu i projekcie VMPC w Gazecie Wyborczej, w wydaniu wrocławskim w dodatku "Tygodnik Wrocław".10.04.2015. Nowy wpis na moim nieformalnym blogu. Tym razem to tylko jedna myśl:
Człowiek, który mierzy swoją wartość wielkością posiadanego majątku, jest ubogim człowiekiem.
Co sądzisz? Zobacz więcej.08.04.2015. Ukazała się recenzja gry Permutu na portalu www.matematyka.wroc.pl.31.03.2015. Udało mi się zauważyć tożsamość, która pozwala w znacznym stopniu uprościć wyjściową postać wzoru. Dokładniej - cała suma ze zmienną E może zostać zastąpiona znacznie prostszym wyrażeniem:

Obserwacja ta zmniejsza subiektywnie postrzeganą komplikację wzoru o 30%. To dobra wiadomość, bo ten wzór będzie się przewijał do samego końca pracy, a im będzie prostszy, tym lepiej! Poprzedni wpis podający znacznie prostszą postać wzoru to w odróżnieniu od obecnego wyniku wzór przybliżony (też będzie potrzebny), a ten jest wzorem dokładnym.18.03.2015. Są już pierwsze konkretne wyniki obróbki wzoru. Jest to dość żmudny etap pracy ze względu na "masywność" tego wzoru. Aby wydrukować go w jednej linijce, musiałem zmienić orientację papieru na poziomą :-) Ale wszystko zaczyna się dobrze układać i uzyskałem wynik, że wzór-kobyła może być przybliżony wzorem znacznie prostszym:

W specyficznych okolicznościach wzór główny przybiera postać wzoru uproszczonego, a w innych okolicznościach dąży do niego od góry, a od dołu dąży do tegoż uproszczonego wzoru dla N'=N-1.11.03.2015. Obecnie zajmuję się obróbką poniższego wzoru. Nie jest to przyjemne, gdyż wzór jest wielką "kobyłą". Jest już jednak pierwszy bardzo optymistyczny wynik - wzór ten da się uprościć do bardzo eleganckiej postaci, dużo łatwiejszej w dalszej analizie. Więcej szczegółów wkrótce, gdy wszystko zostanie precyzyjnie doliczone.19.02.2015. Dziś uporządkowałem zapis ogólny wzoru. Podczas edycji w Wordzie trzeba by było zmniejszyć czcionkę do rozmiaru 7, aby wzór zmieścił się w jednym wierszu... Jest to jeden z najważniejszych wzorów w całej pracy. Tak wygląda w normalnym rozmiarze czcionki, zapisany w trzech wierszach:18.02.2015. Dziś duży sukces! Po 3 tygodniach pracy uzyskałem postać ogólną jednego z najważniejszych wzorów w całym dowodzie. Jest to uogólnienie dwóch poprzednich wzorów, o których pisałem. Wzór jest tak skomplikowany, że do samego podstawienia liczb musiałem napisać program komputerowy. Będę musiał podzielić wzór na części, aby go przejrzyście zawrzeć w pracy. Gdy to zrobię, wkleję go także tutaj. Olśnienie, które pozwoliło mi pokonać ostatnią przeszkodę przyszło mi do głowy o... 3:30 w nocy.11.02.2015. Chwila kryzysu sił. Na szczęście nie kryzysu efektów. Po kolejnym tygodniu zmagań udało mi się dojść do kolejnego wzoru, będącego elementem być może najtrudniejszego przejścia w całym dowodzie. Postaram się ten wzór wkleić tu, ale na razie jest to trudne, bo przed uproszczeniem wzór jest zbudowany z 65 wartości. Tak jak twierdzenie Pitagorasa wiąże trzy wartości (a^2+b^2=c^2). Samo podstawienie liczb do wzoru (65 liczb) było wyzwaniem. Cudem chyba okazało się, że po podstawieniu danych wzór dawał prawidłowy wynik za pierwszym razem! Gdyby był błąd, byłoby to jak szukanie igły w stogu siana i mogłoby zająć kilka dni. Na szczęście jest dobrze. Kosztowało mnie to jednak chyba bardzo dużo wysiłku umysłowego i teraz czuję się wyprany z sił. To stan normalny i przejściowy. Do tej chwili prace idą szybciej i skuteczniej niż sądziłem.03.02.2015. Kolejne kilka dni matematycznego odpływu. Uzyskałem kolejny wzór potrzebny do wykonania chyba najtrudniejszego przejścia w dowodzie (czy faktycznie okaże się najtrudniejsze, będę mógł powiedzieć po ukończeniu całej pracy).

gdzie e oznacza liczbę Eulera; [] zaokrąglenie do najbliższej liczby całkowitej.
S0,N oznacza N-ty element sekwencji liczb 1, 2, 9, 44, 265, 1854, 14833, 133496, 1334961,...
S1,N oznacza N-ty element sekwencji liczb 1, 3, 11, 53, 309, 2119, 16687, 148329, 1468457,...
S2,N oznacza N-ty element sekwencji liczb 2, 4, 14, 64, 362, 2428, 18806, 165016, 1616786,...28.01.2015. Definicje oraz opisanie kilku podstawowych prawdopodobieństw za mną. Wchodzę w etap bardziej zaawansowany. Przede mną jedno z najtrudniejszych przejść w dowodzie. Dziś pierwszy sukces - po kilku dniach pracy nad jednym wzorem udało mi się określić prawdopodobieństwo, które jest jednym z ważnych kroków niezbędnych do opisania tego przejścia. Wzór na prawdopodobieństwo wyrzucenia orła monetą to P=1/2. Ten, nad którym teraz się męczyłem, jest trochę bardziej złożony :-)

gdzie e oznacza liczbę Eulera, a [] zaokrąglenie do najbliższej liczby całkowitej.18 stycznia 2015 ukazała się recenzja Permutu na portalu www.for2players.pl.
Potrzebne są środki na ukończenie badań nad wielkim problemem matematycznym
"czy P=NP". Jeśli możesz - wesprzyj proszę projekt na serwisie zrzutka.pl.
Jeśli nie możesz - roześlij proszę link to zrzutki znajomym (zrzutka.pl/vmpc)7 stycznia 2015 kolekcjonerski zestaw do Permutu numer 32 znalazł nowego właściciela. Do sprzedaży pozostały zestawy z numerami: 23,25,26,27,28,30,31,34.

20 grudnia 2014 ukazała się recenzja Permutu na portalu www.zagramy.net.19 grudnia 2014trzy kolekcjonerskie drewniane zestawy do Permutu trafiły do jednego nowego właściciela. Były to plansze numer 22,33 i 35. Gratuluję zakupu, który mam nadzieję przysporzy wyjątkowych wrażeń estetycznych, emocji związanych z grą, a w perspektywie kilku lat okaże się dobrą inwestycją.

Nakład zestawów kolekcjonerskich jest ograniczony do 35 sztuk. Każdy zestaw jest wykonany częściowo ręcznie z litego drewna bukowego i posiada wyrzeźbiony numer seryjny.

Na chwilę obecną do sprzedaży pozostały zestawy z numerami: 23,25,26,27,28,30,31,32,34.17 grudnia 2014. Otworzyłem stronę, na której będę dokumentował postępy w pisaniu pracy naukowej, dowodzącej jednokierunkowości funkcji VMPC i rozwiązującej słynny problem matematyczny "czy P=NP": www.pieknafunkcja.pl/postepy12 grudnia 2014. Ukazał się wywiad ze mną na temat moich badań w e-gazecie studenckiej Sic!10 grudnia 2014. Ukazał się artykuł o projekcie VMPC i grze Permutu styczniowym numerze magazynu Młody Technik (Przeczytaj artykuł).10 grudnia 2014. Opublikowałem nową pracę naukową z kryptografii: "Statistical weakness in Spritz against VMPC-R: in search for the RC4 replacement";  [pobierz PDF].

Jeden z największych kryptologów świata, Ron Rivest, autor algorytmu RC4, współautor algorytmu RSA, opublikował w październiku 2014 nowy zaprojektowany przez siebie algorytm szyfrowania Spritz, który ma być następcą RC4.

W pracy mojej wykazałem słabość nowego algorytmu Rivesta oraz przedstawiam swój algorytm VMPC-R jako posiadający lepsze własności kryptograficzne.

Do wykazania słabości w Spritzu użyłem tego samego, zaprojektowanego przez siebie testu statystycznego, którego używałem podczas projektowania algorytmu VMPC-R. Tak, to ten algorytm, który w 2010 badaliśmy wraz z kilkuset ochotnikami wykonując testy statystyczne na swoich komputerach!

Dla 3-bitowej wersji obu algorytmów - Spritz wykazuje nieakceptowalne odchylenia od modelu losowego po wygenerowaniu około 4 milionów liczb. Dla porównania - liczby generowane przez VMPC-R pozostają wciąż zgodne z modelem losowym po wygenerowaniu 122 bilionów liczb (122 miliony milionów). To 31 milionów razy więcej niż potrzeba, aby wykazać słabość w Spritzu.

8 grudnia 2014. Ukazała się recenzja Permutu na portalu niedzielnigracze.pl.4 grudnia 2014 ukazała się recenzja Permutu na portalu znadplanszy.pl.W dniach 22-24 listopada 2014 Permutu było gościem na targach gier Wrocław Games Fest. Ponownie potwierdziła się reguła, że w sobotę goście poznają grę, a w niedzielę wracają ją kupić.

Pozdrawiam parę, która wypożyczyła Permutu z wypożyczalni i do której dosiadłem się udając zainteresowanego grą :-) Miło było zobaczyć, że Permutu wystarczy wyciągnąć z opakowania i po krótkiej chwili zapoznania można od razu grać!

Turniej Permutu odbył się z dużym rozmachem. Trwał 2 godziny, podczas których rozegranych zostało 15 partii i mimo że każdy z zawodników rozegrał ich 5 - emocje nie opadały do samego końca, a o nudzie nie było mowy. Gdyby trzeba było grać przez kolejne 2 godziny, raczej nikogo nie trzeba by było namawiać. Najlepszy okazał się startujący we wszystkich dotychczasowych turniejach Dawid Góra, który wygrał wszystkie mecze i cały turniej. Permutu kolejny raz okazało się grą dla wszystkich - zarówno dzieci jak i dorosłych. Wszystkim uczestnikom turnieju gratuluję wyników; osobom, które kupiły grę, życzę dobrej zabawy i do następnego spotkania!W dniach 14-16 listopada 2014 Permutu gościło na targach gier Hall of Games we wrocławskiej Hali Stulecia. Stoisko Permutu było licznie oblegane, niektórzy chcieli nawet kupić rzeźbiony stół do Permutu, niestety bez skutku :-) Odbył się także kolejny turniej Permutu. Wiele osób zafascynowała nie tylko sama gra, ale i badania naukowe nad funkcją VMPC, z których gra się wywodzi. Kilku nowych nabywców Permutu odmówiło odejścia od stołu bez autografu autora! Wszystkim, którzy kupili grę, życzę dobrej i długiej zabawy z Permutu! Zobacz galerię zdjęć.

27.10.2014. Premiera dwóch nowych gier z wykorzystaniem klocków do Permutu! Teraz kupując Permutu otrzymujesz nie jedną, ale trzy różne gry! Oczywiście osoby, które kupiły grę wcześniej - także mogą cieszyć się dwoma nowymi grami - wystarczy przeczytać zasady i grać!

     06.10.2014 Permutu gościło na evencie Imladris w Krakowie w dniach 3-5 października 2014.01.10.2014 jest ważną datą w rozwoju badań nad funkcją VMPC. Tego dnia zakończyłem główny etap doprecyzowywania elementów dowodu jednokierunkowości funkcji VMPC i rozpocząłem zapisywanie dowodu na czysto w pracy naukowej. Celem jest opublikowanie pracy na międzynarodowej konferencji naukowej, co jest wymogiem w procedurze rozwiązania problemu milenijnego "czy P=NP" Clay Mathematics Institute.

Jeśli wszystko się uda, VMPC stanie się pierwszą na świecie funkcją jednokierunkową. Samo to będzie doniosłym osiągnięciem, gdyż funkcje jednokierunkowe są dla matematyków trochę jak Święty Graal - dużo się o nich mówi, wiele wynikałoby z ich istnienia, ale nikt żadnej nie znalazł.

Drugą pieczenią na tym ogniu będzie rozwiązanie jednej z największych zagadek matematyki - problemu "czy P=NP" - z faktu istnienia funkcji jednokierunkowej wynika bezpośrednio, że P ≠ NP.

Robocza wersja dowodu zapisana jest ręcznie na stosie 2 cm kartek A4 (około 150 stron). Ponad drugie tyle leży na strychu jako materiał roboczy z wcześniejszego etapu badań. Dowodowi towarzyszy ponad 5000 linii kodu (około 150 stron wydruku A4) symulacji komputerowych. Uporządkowanie tych materiałów i zapisanie całego rozumowania precyzyjnym językiem matematycznym wymagać będzie bardzo dużo pracy.

Dnia 12.09.2014 do klientów korporacyjnych wykorzystujących aplikację do szyfrowania VMPCrypt dołączył
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej SABA-MED.Dnia 31.08.2014 Permutu gościło na otwarciu nowego sklepu z grami planszowymi Planszóweczka we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Stoliki były tłumnie oblegane przez miłośników planszówek, a Permutu zachwyciło wielu gości - niemal 80% osób zasiadających do stolika poznać grę odeszło dopiero po kupieniu własnego egzemplarza Permutu! Najdostojniejsi goście przy stoliku Permutu mieli dziś lat 60 (choć duchem najwyżej 30) i pokazali, że Permutu jest grą dla wszystkich - bez względu na wiek! Zobacz galerię zdjęć.

30.08.2014 Permutu było jedną z atrakcji imprezy "WF czy WiFi" zorganizowanej przez wrocławskie Centrum Handlowe Pasaż Grunwaldzki. Wspólnie z wrocławskim sklepem z grami planszowymi Od Smyka do Matematyka prezentowaliśmy Permutu oraz inne gry planszowe gościom. Najmłodsi gracze mieli dziś 8 lat, a i tak dobrze sobie radzili :-) Działo się dużo i było głośno. Gościem specjalnym imprezy był słynny polski hokeista - Mariusz Czerkawski. Wśród atrakcji były pokaze tańców, karate, boksu, akrobatyki, a nawet sumo! Zobacz galerię zdjęć.

W dniach 08-10.08.2014 Permutu gościło na konwencie Niucon we Wrocławiu. Impreza trwała trzy dni bez przerwy przez 24 godziny na dobę i gościła 3000 osób. Przewinęło się kilka niezwykłych osobliwości, rozegraliśmy niezliczoną ilość partii Permutu, odbył się kolejny turniej Permutu. Nawet wyjątkowo "oporni" (jak o sobie mówili :-)) zaskakiwali sami siebie, jak szybko opanowali zasady Permutu! Dziękuję wszystkim za udział! Zobacz galerię zdjęć.

W dniach 28-29.06.2014 odbyła się prezentacja gry Permutu oraz pierwszy turniej Permutu podczas Dni Fantastyki we Wrocławiu w Centrum Kultury "Zamek" w Leśnicy! Było Was naprawdę wielu, niekiedy grać musieliśmy w piątkę na raz, a cała sobota do późnego wieczora minęła jak chwila! :-) Dziękuję wszystkim! Zobacz galerię zdjęć.

25.05.2014

Niezwykłe spotkanie z autorem recenzji gry
Urban opublikowanej w magazynie CD Action numer 3/97 - MrJedi (Pawłem Musiałowskim - www.kawaii.pl), legendarnym redaktorem CD Action.

Spotkanie miało miejsce we Wrocławiu podczas imprezy z retro-grami organizowanej przez Fundację Promocji Retroinformatyki "Dawne Komputery i Gry", która odbyła się we Wrocławiu w dniach 24 i 25 maja 2014 w CRZ Krzywy Komin przy ul. Dubois 33-35a. MrJedi był prelegentem "Spotkanie z MrJedi - legendarnym redaktorem CD-Action".

24.05.2014

Premiera gry komputerowej Urban 2.

Powstała na bazie wydanej w 1997 roku gry Urban, którą napisałem mając 16 lat. Poprawiona grafika, przystosowanie do systemu Windows i nowy poziom trudności (łatwości :-)), w którym mamy nieograniczoną ilość zapór i gra zamiast łamać głowę sprawia prawdziwą frajdę! Dla zwolenników ekstremalnych wyzwań pozostał tryb Ekspert. Który poziom trudności wybierzesz? Ściągnij Urbana 2 za darmo!

www.permutu.pl/urban10.05.2014

Na Politechnice Wrocławskiej odbyło się spotkanie z autorem Permutu przy okazji Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Spotkanie zorganizowano w partnerstwie z wrocławskim sklepem z grami planszowymi
Od Smyka do Matematyka (www.matmaigry.pl).

Wokół stolika Permutu ciągle było tłoczno, niektórzy musieli chwilę poczekać na kolejkę, ale udało się rozegrać nawet kilka pełnych partii, w tym kilka w 3 lub 4 osoby! Było wesoło, ciekawie, wszyscy bez wyjątku łapali zasady gry zanim jeszcze zdążyłem je dobrze wytłumaczyć :-) Wszystkie prośby o autograf autora zostały spełnione. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się na zakup gry! Było Was naprawdę wielu - gier Permutu sprzedało się dokładnie tyle samo, ile gier pozostałych... wszystkich razem wziętych! Do zobaczenia przy następnej okazji!

05.05.2014

Opublikowałem nową pracę naukową z kryptografii. Opisałem w niej słabości statystyczne w 20 różnych algorytmach szyfrowania typu RC4. Słabości wykryłem przy użyciu zaprojektowanego przez siebie testu statystycznego "distant-equalities". Jednocześnie jedynym algorytmem tego typu, który przechodzi ten test jest zaprojektowany przeze mnie i opublikowany w 2013 algorytm VMPC-R. Więcej o algorytmie VMPC-R można znaleźć na mojej stronie
www.szyfrowanie.com.

Statistical weaknesses in 20 RC4-like algorithms and (probably) the simplest algorithm free from these weaknesses - VMPC-R (Słabości statystyczne w 20 algorytmach szyfrujących typu RC4 i prawdopodobnie najprostszy algorytm wolny od tych słabości - VMPC-R). Archiwum Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Kryptologicznych IACR ePrint Archive, Report 2014/315, 05 maja 2014. [PDF]

12-13.04.2014

Odbyło się spotkanie z autorem Permutu w sklepie z grami planszowymi
Planszóweczka we Wrocławiu.

Wszyscy odwiedzający chwytali zasady Permutu w jedną chwilę, a niektórym nawet udało się ograć autora :-)
43% osób, które siadały do stołu, decydowało się na zakup Permutu, a jeśli pominąć osoby w wieku gimnazjalnym, które z założenia pragnęły tylko poznać grę i choćby kupić ją chciały, to i tak za co nie miały - aż 60%! Dziękuję wszystkim i życzę dobrej zabawy!

08.04.2014

Aplikacja VMPCrypt 5 pojawiła się w serwisach do pobierania plików

   
   17-28.02.2014

Gra Permutu pojawi się w Akademii Zimowej w MATCHPOINT - imprezie z okazji ferii zimowych. Leżący pod Wrocławiem MATCHPOINT to jeden z najlepszych ośrodków sportowo-rekreacyjnych w Polsce, a także klub tenisowy czołowego polskiego tenisisty, Michała Przysiężnego. Zapraszam wszystkich!
25.01.2014

Kolekcjonerski zestaw do Permutu nr 21 znalazł swojego nowego właściciela.21.01.2014

Na serwisie procesor.pl pojawiła się recenzja najnowszej wersji aplikacji do szyfrowania danych VMPCrypt 5: "Jak zaszyfrować poufne pliki i bezpiecznie przechowywać hasła?".

Jednocześnie aplikacja VMPCrypt 5 pojawiła się w serwisach do pobierania plików

04.01.2014

Kolekcjonerski zestaw do Permutu nr 20 znalazł swojego nowego właściciela.12.12.2013

Przeprowadziłem wykład na Politechnice Krakowskiej pod tytułem "Historia pewnej jedynki. Od funkcji VMPC przez algorytm szyfrowania i problem, czy P=NP, do gry Permutu". Wykład dotyczył funkcji VMPC, technologii szyfrowania VMPC oraz gry Permutu.

Zobacz zapowiedź wykładu

Zobacz informację o wykładzie

Plakat wykładu:


Zdjęcia z wykładu:
10.12.2013

Kolekcjonerski zestaw do Permutu nr 24 znalazł swojego nowego właściciela.25.11.2013

Megapremiera
Po długich pracach twórczych na świat wychodzą wreszcie:
  • Nowa wersja aplikacji do szyfrowania danych - VMPCrypt 5.
    Strona VMPCrypt: www.vmpcrypt.pl
  • Moje badania nad jednokierunkowością funkcji VMPC i wielką zagadką matematyki "czy P=NP?" są przedstawione teraz na indywidualnej stronie internetowej.
    Strona funkcji VMPC: www.pieknafunkcja.pl
  • Nowy algorytm do generowania liczb pseudolosowych VMPC-R.
    Strona Technologii Szyfrowania VMPC: www.szyfrowanie.com16.10.2013

Kolekcjonerski zestaw do Permutu nr 13 znalazł swojego nowego właściciela.18.06.2013

Kolekcjonerski zestaw do Permutu nr 29 znalazł swojego nowego właściciela.15.05.2013

Prace nad nową wersją VMPCrypt 5 są już na ukończeniu. Znaczne udoskonalenia wprowadzone zostały do Szyfrowanej Książki, która powoli staje się firmową funkcją VMPCrypta. Teraz Książka będzie znacznie bardziej intuicyjna i elastyczna w obsłudze. Pozwoli bezpiecznie przechowywać loginy i hasła, listy kontaktów i wszelkie prywatne informacje, które chcemy zabezpieczyć i/lub mieć uporządkowane w jednym miejscu.

Premiera VMPCrypt 5 nastąpi równocześnie z premierą gry planszowej Permutu.11.02.2013

Kolekcjonerski zestaw do Permutu nr 18 znalazł swojego nowego właściciela.20.12.2012

Kolekcjonerski zestaw do Permutu nr 8 znalazł swojego nowego właściciela.12.12.2012

Badania nad jednokierunkowością funkcji VMPC posunęły się skokowo do przodu i osiągnęły bardzo ekscytujący etap leżący na pograniczu zakończenia badań pełnym sukcesem,
a tym samym do rozwiązania wielkiej zagadki matematyki - problemu "czy P=NP?"

Wkrótce badania nad funkcją VMPC zostaną opisane na nowej stronie www.pieknafunkcja.pl.17.07.2012

Trwają intensywne prace nad nową grą planszową Permutu, której zasady wywodzą się z konstrukcji funkcji jednokierunkowej VMPC. Jest to abstrakcyjna gra strategiczna (tej samej kategorii, co szachy).

Zasady i budowa gry są już opracowane. Pierwsza seria gry będzie wydana w prestiżowej formie z rzeźbioną planszą i rzeźbionymi klockami wykonanymi z litego drewna bukowego. Pierwsza seria będzie numerowana. Obecnie rozpoczęła się produkcja pierwszych 35 egzemplarzy.

Strona gry znajdzie się pod adresem www.permutu.pl.14.03.2012

Zakończenie prac nad nowym algorytmem VMPC-R służącym do generowania liczb pseudolosowych. Algorytm ten, wraz z istniejącymi opracowanymi przeze mnie algorytmami kryptograficznymi, zostanie zamieszczony na stronie www.szyfrowanie.com, która będzie poświęcona Technologii Szyfrowania VMPC.24.03.2011

Reaktywacja gry komputerowej Urban - stworzonej przez Bartosza Żółtaka w wieku 16 lat. Gra została zaprojektowana pod systemem DOS, ale teraz udało się ją reaktywować pod Windows (i innymi platformami).

Strona gry Urban: www.permutu.pl/urban20.01.2011

Premiera nowej wersji programu - VMPCrypt 4.1.
Zobacz listę zmian.24.12.2010

Do grona klientów używających VMPCrypt dołączył Urząd Skarbowy Warszawa Targówek29.03.2010

Do grona klientów używających VMPCrypt dołączyła Wojskowa Akademia Techniczna17.11.2009

Premiera nowej wersji i nowej nazwy programu - VMPCrypt 401.01.2009

Premiera nowej wersji programu - VMPC Security 316.09.2008

Do grona klientów używających VMPCrypt dołączyła Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.21.07.2007

Premiera nowej wersji i skróconej nazwy programu - VMPC Security 224.12.2004

Premiera pierwszej wersji programu - VMPC Data Security06.02.2004, godzina 9:30

Prezentuję moją pracę naukową VMPC One-Way Function and Stream Cipher (Funkcja jednokierunkowa i szyfr strumieniowy VMPC) na międzynarodowej konferencji kryptograficznej Fast Software Encryption (FSE 2004), Delhi, Indie, 5-7 lutego 2004.


FSE 2004
Publikacja na konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Kryptologicznych (IACR) FSE 2004


Konferencje Enigma
Publikacje na Krajowej Konferencji Zastosowań Kryptografii Enigma w Warszawie


WCTT
Nagroda Wrocławskiego Centrum Transferu Technologii przy Politechnice Wrocławskiej


Software Developer's Journal
Rekomendowany projekt magazynu Software Developer's Journal


Copyright © 1999-2017 by Bartosz Żółtak & OHTON EXPO Okna Wrocław
Aktualizacja: 03.02.2018